טיפים לנסיעה – המלצות מנוסע מתמיד

איך לטייל ? טיפים לנסיעה

ישנן דרכים רבות לנסוע, ולא רק אחת "נכונה" ולכן הטיפים הבאים הם דעה אישית שלי המבוססת על נסיון רב בטיולים ארוכים. אתה יכול לקרוא מידע על הנסיעות שלי באתרים שלי על: וייטנאם, תאילנד ו- ברצלונה.

 1. סע לאט – במסעותי, אני תמיד רואה מסביבי הרבה תיירים עייפים שתמיד ממהרים. כן, זה מובן שבגלל הזמן המועט שיש לחופשה, מנסים לראות כמה שיותר דברים ולצלם כמה שיותר תמונות, אחרי הכל, בתום החופשה, יש להגיש "דוח" לחברים ולהראות תמונות המוכיחות שביקרת בהרבה מקומות ועשית כיף. פגשתי תיירים שביקרו בעיר קהיר במצרים מבלי לראות את נהר הנילוס כי זה לא היה מוזכר במדריך בתור אטרקציה תיירותית, הם פשוט המשיכו בנסיעה ארוכה באוטובוסים לראות אטרקציות חשובות בערים אחרות. יתכן , שישנם אנשים הנהנים להעביר את זמנם בנסיעות ארוכות באוטובוסים ולראות נוף חולף בצורה מטושטשת, אבל ישנה גם אלטרנטיבה : במקום להתרכז באטרקציות תיירותיות, פשוט להנות משהייה בסביבה זרה ולעשות את אותם הדברים הרגילים שאושים במולדת (בלי לעבוד). אני מדבר על לשבת בבתי קפה ולהביט בעוברים ושבים, לטייל במרכז העיר בסוף השבוע יחד עם המקומיים, להסתובב בקניונים, לרכב על אופניים ולנסוע ברכבת התחתית. בדרך זו, תרגיש באמת את החיים המקומיים ולא רק תעמוד בתורים ארוכים של תיירים בשביל לראות פסלים ומוזאונים. אם תטייל בחפזון, יהיו לך הרבה תמונות, אך הן יהיו רגילות לחלוטין, יהיה לך תמונה של מגדל אייפל בדיוק כפי שצולמה ע"י אלפי התיירים שעברו לפניך. לעומת זאת, אם תסתובב ברחובות פריס בנחת וללא סטופר, אולי תתקל בדברים יפים ובמצבים השווים באמת צילום .מה שאני אומר הוא זה: אם יש לך זמן מוגבל לטיול, הגבל גם את מספר המקומות לביקור, תרגיש ותהנה מכל מקום. לטייל באיטיות גם יחסוך לך כסך, כי הנסיעות בתחבורה הוא דבר יקר. אם אתה מתכוון לחיות חיים ארוכים, תספיק לבקר בהרבה מקומות עם הזמן.
 2. לטייל כדרך חיים – אני מדבר על לטייל לתקופות ארוכות של חודשים או שנים. אני יודע שזה לא פשוט, כי יש עבודה, ילדים וכו' אבל בהרבה מיקרים אנשים לא נותנים מספיק חשיבות לצורת חיים שכזו ואפשר עם מאמץ לארגן תקופה ארוכה של טיול. לטייל לתקופות ארוכות, פותח את הראש, גורם לראיית עולם רחבה יותר, לסובלנות גדולה יותר ונותן רעיונות חדשים. (אולי היה צריך  להיות חוק בינלאומי המכריח אנשים לבקר במדינות אחרות וכך לגרום לסובלנות ומניעת מלחמות). אז בדוק את עצמך: אולי אתה יכול לקחת פסק זמן מעבודתך, אולי אתה יכול לקבל עבודה בחו"ל לתקופה, אולי אתה יכול לעבוד מהמחשב תוך כדי נסיעה וכך לאפשר לעצמך נסיעה ארוכה.
 3. סע לבד- אני מתכוון בעיקר, אל תפחד לנסוע לבד. רב האנשים מעדיפים לטייל בחברה, זה אמור להיות נחמד יותר, אבל גם בטיול לבד יש יתרונות. כאשר אתה מטייל לבד, אתה לא תלוי במשהו אחר  ולכן אתה קובע לעצמך היכן ומתי תזוז, כמו-כן, אתה לא נגרר להרפתקאות ולהוצאות מיותרות שלא מתאימות לך. אם אתה מתכוון לטייל לתקופה ארוכה, אתה צריך לשקול ברצינות לצאת למסע לבד, כי תיאום עם אנשים נוספים מסתבך. כשאתה מטייל לבד, זה לא אומר שאתה כל הזמן רק לבד, להפך, אתה אמור לפגוש כל הזמן אנשים לאורך הדרך, לעשות חברויות וגם לטייל ביחד לפרקים. פשוט על תפחד להשאר לבד, זה לא צריך להפריע לך לטייל. כשאתה מטייל לבד אתה גם מודע יותר לסביבה, כשאתה מטייל עם חברים אתה מרוכז בחברים ואתה חי במעין בועה.
 4. הכר אנשים מקומיים – אולי אם אתה מטייל לבד, אתה יותר נוטה ליצור קשר עם אנשים אחרים , הרי כאשר מטיילים בחברה נמצאים באזור הנוחות ואין מה שידחוף אותך ליצור קשר עם אנשים חדשים. אחד היתרונות של טיול גדול הוא האפשרות להחשף לתרבויות חדשות ולדרכי חשיבה חדשים ולכן יצירת קשרים עם אנשים מקומיים הוא דבר מעשיר.
 5. עשה ספורט גם בטיול – זה חשוב בעיקר בנסיעות ארוכות. פעילות ספורטיבית מתונה היא חשובה באופן כללי, כדי לשמור על הבריאות, להגביר המצב רוח והמוטיבציה. פעילות ספורטיבית קבועה משפרת ביצועים בלימודים ובעבודה ובכל תחומי החיים. כאשר אתה נמצא בטיול, עדיין אתה מעוניין להשאר בכושר ובבריאות טובה ולכן מעט ספורט הוא חשוב. כאשר נוסעים, נמצאים פעמים רבות ישובים באוטובוסים ומטוסים במשך שעות רבות, אוכלים באופן לא מסודר וישנים רע. אתה יכול לחשוב לעצמך שההליכה המרובה בתור תייר היא כבר מספיקה בתור ספורט, אך פעילות זו היא לא ספורט רגוע. אני ממליץ בטיול לשחות בתור ספורט. שחייה הוא אחד מענפי הספורט הבריאים ביותר שיש, הוא מרגיע, מיישר את כל הגוף וזאת פעילות אירובית נהדרת. אפשר למצוא בריכות בכל עיר בעולם וצריך לקחת במזוודה רק בגד ים ומשקפי בריכה. אפשר כמובן גם לעשות בטיול סוגי ספורט אחרים כמו ללכת לחדר כושר, אך שחייה עדיפה לדעתי. יתרון נוסף בשחייה, הוא העובדה שאתה מתנסה בחיים המקומיים ולא בזה של התיירים
 6. רקוד סלסה – (או כל תחביב אחר). כפי שכבר אמרתי, אני בעד התנסות בחיים המקומיים ולא בזה של התיירים, ולכן אם יש לך תחביב אוניברסלי תוכל להכיר באופן טבעי אנשים מכל העולם. לרקוד סלסה זה תחביב( וספורט) נחמד מאד, זה נפוץ בכל העולם ואינך צריך להביא במזוודה שום ציוד מיוחד. כל מה שצריך הוא להגיע למועדון סלסה בעיר שאתה מבקר, להכיר אנשים ולעשות כיף. קרא כאן מה רשמתי לגבי ריקוד הסלסה
 7. אכול באופן בריא – קשה יותר בזמן נסיעה לאכול באופן בריא. לא אוכלים בשעות מסודרות, מתנסים במאכלים שהקיבה אינה רגילה אליה ואוכלים מזון מהיר כדי לחסוך בזמן ובהוצאות. עשה מאמץ לאכול בריא יותר בזמן הטיול, אכול פירות וירקות ואולי קח איתך שקדים ואגוזים. אני ממליץ לאכול צמחוני, גם אם זה קשה יותר בזמן טיול. קרא כאן את שכתבתי על הצמחונות
 8. עשה ביטוח בריאות – חשוב לעשות ביטוח נסיעות כי אתה אף פעם לא יכול לדעת מתי תזדקק לעזרה רפואית מקומית. במידה ותהיה לך תאונה או מחלה קשה, תצטרך טיפול רפואי מקומי ולא תוכל לחזור מייד לארץ לקבלת הטיפול. אשפוז בבית חולים הוא עסק יקר מאד וסביר להניח שלא תוכל לשלם אותו ללא עזרה כלשהי. אם אתה נוסע לתקופה קצרה, יתכן וכבר יש לך ביטוח רפואי בסיסי ע"י חברת כרטיס האשראי הבינלאמי שלך, אך אתה צריך להתקשר אליהם לפני הנסיעה כדי להפעיל אותו. אם אתה מעניין בכיסוי רחב יותר, השווה בין כמה הצעות ביטוח נסיעות ובחר אחת
 9. שמור על הבריאות – שטוף את הידיים לעיתים קרובות, אכול במקומות נקיים ושמור על סטנדרטים גבוהים של היגיינה. אם אתה מבקר בארצות מתפתחות, הגן על עצמך מיתושים ועשה חיסונים במידת הצורך. הרופא שלך אמור להיות מעודכן לגבי החיסונים הנדרשים, ראה גם אתר זה.
 10. כתוב יומן וצלם תמונות יפות – לאחר נסיעתך, הדבר היחיד שישאר הם הזכרונות, ולכן כתיבת יומן בזמן הטיול יכולה להיות דרך מצוינת להזכר בדברים היפים שעברתה. אתה יכול גם לנסות לרשום את היומן בשפה זרה, שאותה אתה לומד, כך תהיה תועלת כפולה. תמונות, הן גם זכרון יפה ביותר. בתור תייר, אתה מבחין בדברים שהמקומיים לוקחים כמובן מאליו. נצל, נקודת מבט זו ועשה תמונות יפות במצלמה. בשביל לעשות תמונות יפות דרוש זמן וסבלנות, לטייל לבד עוזר לעניין.
 11. קרא תגובות גולשים – קרא מה כותבים מטיילים בפורומים כמו של TripAdvisor. הלוואי וההיתי קורא תגובות גולשים לפני שיצאתי לטיול הפופלרי בסירה ב Halong Bay בויטנאם, זה היה חוסך לי הרבה צרות.
 12.  אל תסתבך עם החוק – אתה לא באמת מעוניין לשבת בבית סוהר על סחר בסמים או על עבירה אחרת.
  קרא כאן את המלצותי לגבי הבטיחות בטיול